Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Počas uplynulého víkendu sa odohralo prvé kvalifikačné kolo na Majstrovstvá Slovenska družstiev v klasických šípkach, v ktorom hrali až štyri nitrianske družstvá z celkového počtu 27 tímov. Nitra nastupovala do súťaže historicky po prvý krát ako obhajca majstrovského titulu a ako sa nám darilo, sa dočítate práve v tomto vydaní Šípkarského žurnálu.

Na otvorení súťažného ročníka 2020/2021 sa podieľal aj kapitán aktuálneho Majstra Slovenska, predseda a manažér Nitrianskeho klubu Dart club Nitra, Jarino Oprala, ktorý mal za úlohu rozlosovanie všetkých klubov do štyroch skupín. Výsledok žrebovania bol pozitívny najmä z pohľadu, že v žiadnej zo skupín nemáme dva tímy, ale v každej skupine po jednom. Môžme si teda zmerať sily s hráčmi, ktorých nestretávame na našich ligách pravidelne a nevyradiť sa medzi sebou.

Nitra A, obhajca titulu s názvom DCN Extraliga tím Garmond Nitra dostal do skupiny Zvolen, Hriňovú, Sabinov, Nové Zámky, Žralokov z Hornej Nitry a Partizánske. Pri sedemčlennej skupine a postupovom kľúči prvých štyroch tímov sa na prvý pohľad javí postup ako jasná záležitosť, ale ako to už v športe býva, papierové predpoklady sa so skutočnosťou môžu líšiť. Na pozícii kapitána došlo v tejto sezóne ku zmene, keď Jarina Opralu vystriedal pri kormidle náš skvelý hráč a reprezentant nitrianskych šípok, Igor Bilka. "Je to obrovská zodpovednosť... Dosiahli sme titul, všetci čakali na rozlosovanie a každý súper sa chce ukázať, že nám vie zobrať body. Tím sa v podstate nezmenil, skončil síce Ľubko Pivarč a Maťko Gažo dostal nové angažmán v základnej zostave nášho Béčka, ale zostavu sme doplnili o ďalšieho juniora, Matúška Hrnčiara, ktorý si to zaslúžil svojim veľkým skokom vo výkonnosti. Ostatní sme ostali v rovnakom zložení." prezradil náš kapitán Igor Bilka. Nastúpiť do takejto pozície je určite výzva, ale aj poriadny tlak, Igor je však v kabíne stabilným členom a jeho ciele sú úplne jasné: "Musím konštatovať, že všetci prispeli maximálnym výkonom a prístupom. Prve kvalifikačné kolo dopadlo podľa predstáv, aj keď súperi hrýzli. No náš cieľ je jasný, nezakopnúť a dotiahnuť to do postupu z 1. miesta v skupine. Potom to bude určite podľa aktuálnej formy, no priestoru na hviezdičky na drese je dosť - tak to zahustíme... :-)" povedal Igor Bilka na margo prvého kola. My musíme konštatovať, že sme boli jednoznačne kvalitnejšími hráčmi a dokázali sme to vo všetkých troch zápasoch proti Zvolenu, Hriňovej i skvelým hráčom zo Sabinova.

V aktuálnej sezóne sme zložili aj družstvo, ktoré reprezentuje Nitru bez legionárov a je to výber tých najlepších z našej ligy. Kapitánom tímu DCN Nitrianski Corgoni sa stal Ján Galbavý, hráč zaradený medzi Legendy s odohratými viac ako 300 ligovými kolami. Je našim najskúsenejším hráčom v tíme a jeho úloha je jasná, vdýchnuť do družstva dušu, zabehnúť chalanov do maximálnej koncentrácie a výkonu. Má k dispozícii náš juniorský diamant Martinka Gaža, ktorý by mal hrávať v základnej zostave a to je aj hlavný dôvod jeho presunu práve do tohto výberu. "Bol by som rád, keby sa nám podarí skončiť v skupine do štvrtého miesta a podarilo by sa nám postúpiť do záverečného turnaja... Prvé kolo bolo dosť náročné na súperov, ktoré sme odohrali s favoritmi skupiny Trnavou a Zlatými Moravcami, ale hlavne fyzicky, pretože odohrať 4, resp. 3 zápasy za deň sú veľmi náročné. Prvý zápas proti Štúrovu ukázal veľmi dobrý potenciál našich hráčov, žiaľ nezvládli sme záver, v ktorom sme vyhrávali 9:4 a stačil jediný dabl, ktorých bolo neúrekom... Nakoniec sme si odniesli len 1 bod za prehru po predĺžení 9:10pp. Trnave sme dokázali vzdorovať len prvú štvrtinu a proti Zlatým Moravciam to už bol jednoznačný zápas pre súpera." skonštatoval náš kapitán Janko Galbavý. Nitrianske Béčko si tak z možných deviatich bodov odnáša len jeden, ale ešte nás čakajú tri kvalifikačné kolá, takže je všetko otvorené a my budeme bojovať ďalej.

Náš šípkarský oddiel v Janíkovciach postavil tento ročník dva tímy, DCN Janíkovce A a DCN a Janíkovce B. Áčku, ale ani Béčku, žreb veľmi neprial a vo svojich skupinách majú po 2-3 favoritov, špičkové šípkarské tímy s kvalitou a skúsenosťou. Béčko, na čele so skúseným kapitánom Palim Kunákom, ktorého nepoznáme nijak inak, len ako The Original, odohrali úžasné zápasy. Proti Košiciam, obhajcovi striebornej medaily, podľahli 2:16, oba víťazné body získal Pali Kunák a cenný skalp Milana Štefaňáka, účastníka celoslovenskej a Bardejovskej Premierligy, si určite pripíše do denníčka. Proti ďalšiemu nadupanému klubu Bardejov A chalani siahali po senzácii, keď prvú štvrtinu vyhrali 3:1 a víťazné body si pripísali Kunák - Prochászka - Nichta. Skúsenosť a kvalita súpera však zápas otočila a Béčko podľahlo s celkovým skóre 3:15. Za bojovnosť a sebavedomie proti takémuto súperovi si ale celý tím zaslúži absolutórium. Tretí zápas odohrali proti MPB darts A a toto stretnutie bolo mimoriadne vyrovnané. V polovici zápasu bol takmer nerozhodný stav, naši však nedokázali preklopiť priebeh stretnutia na svoju stranu a podľahli 7:11. Áčko na čele s kapitánom Palim Kunákom juniorom dalo dokopy výborný tím a očakávania boli veľké, určite je postup zo skupiny, teda umiestnenie do štvrtého miesta, cieľom tejto sezóny. Chlapci začali ťažkým zápasom s Prievidzou, ktorá má tím plný hviezdnych hráčov, vrátane aktuálneho juniorského Majstra Slovenska. Po prvých dvoch štvrtinách už bol zápas v podstate len v dohrávke a záverečné resumé v náš neprospech 4:14. Výzvou a pomerne vyrovnaným súperom je aj družstvo z Nových Zámkov. Stredná časť stretnutia bola vyrovnaná, pričom každá zo štvrtín vrátane štvorhier skončili nerozhodne. Nové Zámky však zvládli lepšie prvú a poslednú štvrtinu, ktoré zvíťazili na nulu a preto sme skončili s prehrou 5:13. Posledným zápasom nedeľného šípkarenia bol tím z Mostu pri Bratislave MPB darts A, v ktorom sme mali tie najvyššie ciele. Po ťažkom boji, plnom sústredení, podporovaní a tímovej hre, sa nám podarilo dotiahnuť zápas do víťazného konca a konečne pozitívny výsledok 10:8. Janíkovské Áčko si tak odnáša z prvého kvalifikačného kola tri cenné body, ktoré môžu byť v postupových vodách veľmi cenné.

Ak korona dá, druhá kvalifikácia sa odohrá 8. novembra 2020 v Brezne. Ďakujeme všetkým hráčom a reprezentantov, nášmu klubu Dart club Nitra, že nám umožnil zúčastniť sa tejto súťaže, všetkým sponzorom a všetkým vám, ktorí nám fandíte. Bavte sa šípkami a šípkam zdar!!!

 

 


Kalendár steelových udalostí

Zlatý partner

Strieborný partner

Mediálny partner