Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Neuveriteľný príbeh nitrianskych šípok od vzniku klubu v roku 2010 až po Majstrovský titul za desať rokov svojej činnosti, sa stal skutočnosťou 28.6.2020 v Brezne, kedy sa mesto Nitra dostalo na mapu slovenských šípok a zapísalo sa do jej histórie. Ak si chcete prečítať zopár riadkov o tomto výnimočnom dni, dajte si kávičku, pokojne sa posaďte a bavte sa šípkami s nami.

V nedeľu 28.6.2020 sa v športovej hale v Brezne odohral záverečný turnaj najlepších ôsmich družstiev z celého ročníka, v ktorom po dlhom období mal zastúpenie aj náš Dart club Nitra a jeho elitný Extraligový tím Garmond Nitra. Náročný víkend začal už v piatok národnou súťažou Niké Premier liga, v ktorej mal aj náš klub zastúpenie a tí, ktorí nesúťažili tu, si zasúťažili v zahrievacom turnaji. Turnaj sa podarilo vyhrať nášmu Jarinovi Marečekovi a tretie miesto obsadil náš mladík Martinko Gažo. Hlavný sobotný turnaj skončil pre náš klub opäť úspešne, keď obe tretie miesta získali naši Juraj Vindiš a Ľubko Pivarč. V hlavnom juniorskom turnaji obsadil bronzovú pozíciu Martinko Gažo a opäť bronz sme brali aj v ženskom turnaji, ktoré nám zabezpečila naša Monička Krupová. Úspešné ťaženie našich hráčov počas celého víkendu nám síce vytvorilo tie najvyššie ambície aj na záverečný nedeľný turnaj družstiev, ale náročnosť takéhoto množstva turnajov je naozaj veľmi vysoká a tak obozretnosť, energia a plná koncentrácia boli tie základné prísady, ktoré sme museli dodržať. A potom prišlo nedeľné ráno a očakávania... Prvý štvrťfinálový zápas sme odohrali proti Zlatým Moravciam, ktoré obhajovali bronzové medaile z predošlej sezóny. V družstve hrajúci Tomi Kurdi a Vladino Rajnoha sú nám dobre známi hráči a kamaráti a presne sme vedeli, čo nás čaká. Ale svieži a extrémne silný mladý pušný prach Olivera Novotného a Mirka Rajnohu bolo tajomstvo, ktoré nebolo možné rozlúštiť vopred a tak sme hrali naplno a v plnej zostave. Prvá štvrtina bola vyrovnaná a na začiatku druhej štvrtiny bol tesný stav 3:2 pre nás. Náš Jarino Mareček však prelomil Kurdiho a ostatní chalani sa upokojili a začali hrať svoje šípky. Druhá štvrtina bola herne vyrovnaná, ale my sme dali dôležité dable a dostali sme sa do potrebnej pohody. Po zápasoch v dvojiciach už bol zápas plne v našej réžii a podarilo sa nám zdolať súpera 10:2. Česť porazeným, ale tí dvaja mladíci súpera sú budúcnosťou slovenských šípok.

Postup do semifinále nám teda vyšiel a postavil sa nám zdatný súper, domáci tím z Brezna, našlahaný menami tých najvyšších slovenských kvalít. Prvá štvrtina 2:2 nič neriešila, v druhej sme stratili tri zápasy a dostali sme sa pod tlak. Dvojice opäť nič neriešiaci stav 1:1 a prišla tretia štvrtina, ktorá nám opäť nevyšla, prehrali sme tri zápasy. Pre poslednou štvrtinou stav 5:9 v náš neprospech a zostávali nám posledné štyri zápasy. Prehovorenie do duše, hecung a potom to prišlo. Náš Peťko Jakubis porazil Petra Martina a znížil stav na 6:9. V ďalšom zápase sa stretli náš Ľubko Pivarč proti neskutočne hrajúcemu brezniancovi Palimu Melicherovi, ktorý mal v zápase až šesť šípok na víťazstvo a celkový postup do finále. Prišla však príležitosť pre Pivarča, ktorý svoje manko stiahol, využil ponúknutú šancu a dal nám nádej na zotrvanie v turnaji a aktuálny stav 7:9. Posledné dva zápasy čakali na našich Juriho Vindiša a Vladina Zatka, ktorí toho už mali po troch dňoch naozaj dosť. Ale to sú neskutoční bojovníci a len tak sa nevzdajú. Povzbudzovanie z publika, hustá napätá atmosféra... Najskôr Vindiš znížil na 8:9 a nakoniec Zatko na nerozhodných 9:9 a tak sa hralo rozhodujúce predĺženie. Kapitáni určili jedného hráča z každého tímu a tak sa stretli náš Vladino Zatko proti skvelému brezniancovi Petrovi Martinovi. Tam ste mali byť, vzduch sa dal krájať, všetci fandili svojim, ale predsalen Brezno hralo doma a mali väčšie zastúpenie v hľadisku. Hralo sa do tri a ako inak, stav 1:1, vyrovnaná hra a potom Zatko začal svoju hru tak ako ho poznáme... A my sme to dali, postúpili sme do vytúženého a vysneného finále.

Finále sme odohrali proti Košiciam a tento tím obhajoval Majstrovský titul z predošlého roka. V zápase sme však až taký tlak nepociťovali, i keď sme cítili zodpovednosť za celé západné Slovensko, aby tento rok titul Majstra kraľoval na západe. Finálový zápas si môžte pozrieť aj na youtube kanále Slovak steel darts. Zápas prebiehal v tichej a napätej atmosfére, každý si uvedomoval dôležitosť každučkého jedného zápasu. Nastúpili sme v plnej zostave Jakubis - Vindiš - Pivarč - Zatko. Po prvej štvrtine stav v náš neprospech 1:3 a po druhej 3:5. Vystriedali sme Pivarča a dali šancu Marečekovi, ktorý mal viac energie, keďže sme ho šetrili a čakali na jeho správny čas. Ten prišiel už vo dvojiciach, ktoré sme získali obe a v polke zápasu bol stav 5:5. Naša túžba po víťazstve však bola väčšia, silnejšia, vysnená... A predstavte si, tretiu štvrtinu sme vyhrali 4:0 a dôležitý priebežný stav 9:5! Chýbal nám už len jeden vyhratý zápas, ale dávali sme si obrovský pozor, aby sa nám nestalo to isté ako Breznu s nami v semifinále. Ďalšie dva zápasy sme prehrali a stav 9:7 pred poslednými dvomi. Ťah s Marečekom bol jednoznačne dobrým krokom a jeho príležitosť dať majstrovský dabl bola využitá. Dablom5 získal rozhodujúci desiaty bod a my sme sa stali Majstrom Slovenska 2019/2020.

Stalo sa tak po desiatich rokoch od vzniku klubu, od partie chalanov v malej krčmičke, ktorí možno tušili, že to nie je len zábavka, ale je v tom skrytý hlbší zmysel a tak založili klub. Tento klub organizoval jednu z najkvalitnejších líg v okolí a neskôr pridal ďalšie projekty ako sú súťaže pre deti a juniorov a súťaže pre tých najlepších, ktorou je Extraliga. Z krčmičky sme túžili hrať v športových podmienkach a tak dnes súťažíme v obchodnom centre OC MAX Nitra. Počas vývoja nemal klub veľmi priestor na vytvorenie silného družstva, keďže sa venoval rozširovaniu a propagovaniu šípok v širokom regióne Nitrianskeho kraja. Práca sa však vyplatila a keď všetko postupne do seba zapadalo, bolo čas myslieť aj na národné súťaže družstiev. A dnes, v roku 2020 sa Nitra zapísala do histórie a dostala sa na mapu slovenských šípok ako Majster Slovenskej republiky. Ďakujeme všetkým vám, ktorí ste nás podporovali svojou prítomnosťou, radami, kritikou, ďakujeme všetkým sponzorom, bez ktorých by veľká časť toho, čo vnímate ako Nitrianske šípky, nebolo, ďakujeme všetkým hráčom v tíme a obvzlášť ďakujem Vladinovi Zatkovi za jeho profesionalitu, priateľský prístup a odhodlanie posunúť slovenské šípky do ešte vyššej dimenzie (o tom neskôr).

Teraz je to už len na manažmente Dart clubu Nitra, aby naložil s majstrovským titulom správne a dotiahol do šípok sponzorov a podporu zo širokého okolia. A my sme tu na to a tešíme sa na túto výzvu. Bavte sa šípkami a šípkam zdar !!!

 

video z turnaja


Kalendár steelových udalostí

Zlatý partner

Strieborný partner

Mediálny partner